O książkach i Ludwiku Filipie

Wczorajszy dzień poświęcony był wydawnictwom. Miałam przyjemność spędzić prawie całe przedpołudnie w dziale, który nazywa się Service d’ Edition. Było spokojnie i miło, mieli czas, choć teraz, na kilka dni przed wystawą, prawie wszyscy biegają. Oni swoją pracę skończyli już jakiś czas temu. Dziś przyjechała pierwsza partia katalogów.

Długo i skrupulatnie opowiadano mi o procesie powstawania książek w Wersalu. Wygląda on tak.

Ponieważ ten odręcznie wykonany (przez kierownika działu) obrazek jest bardzo symptomatyczny, dlatego nie będę już go dalej omawiać. Powiem tylko, że jesteśmy bardzo wszechstronni 😉 Tutaj nazywamy to „polivalente”.

A oto pewien nieznany wątek historii wersalskiej. Nie dotyczy on nauk i ciekawostek, mechanicznych lalek, ani Ludwika Wielkiego, ale krucjat i Ludwika Filipa.  W północnym skrzydle, niedaleko galerii z postaciami średniowiecznych monarchów, znajdują się niedostępne publiczności tzw. sale krucjat. Prawie niezmienione w swym pierwotnym wystroju, stanowiły jedną z części muzeum historii Francji otwartego w Wersalu przez Ludwika Filipa (lata 30. XIX w.)

Wchodzi się do środka i zapomina się o dostojnym, ciężkim, złoconym do nieprzyzwoitości baroku burbońskim. Tutaj doświadcza się innej epoki, która odzwierciedla XIX w. myśl historyczną i muzealną – neogotyk. W dekoracyjne, „neośredniowieczne” boazerie powprawiane są gęsto różnych formatów płótna, które mogłyby posłużyć jako  kurs z dziejów i założeń malarstwa akademizmu. Patetyczne, historyczne sceny o przemyślanym temacie, malarskim fini, poprawne w kwestii kostiumu i atrybutów.

Nie jest to moja ulubiona epoka, ale wizyta w salach krucjat była ciekawa ze względu na dawne myślenie o muzeum i narracji historycznej. To, czego doświadczamy my w pracy w Wilanowie. Zmieniają się sposób opowiadania i dobór tematów; późniejsza epoka nakłada swój filtr na historię. Ale wszystko razem tworzy interesującą całość.

Sale krucjat, póki co, nie są dostępne na trasach zwiedzających.

Można je zwiedzać tylko w grupach „specjalnych” (VIP?), szkolnych, bądź wizytach z przewodnikiem. Poza tym Wersal postawił na dwa wątki wokół których zbudował swój dzisiejszy wizerunek. Ludwik XIV i Maria Antonina. Są oczywiście obecni pozostali bohaterowie, ale zaglądając do sklepiku, czy do wybranego folderka informacyjnego bądź mapki, od razu wiemy, kto tu „rządzi”. Król, królowa, ich apartamenty, ogrody, teatry.

A XIX wiek? Jest, nie da się tego ukryć – wielka galeria zwana Gallerie des Batailles, koronacja Józefiny przez Napoleona, sale krucjat… Jednak jest to wyraźnie temat uzupełniający. Czeka na swój „heyday”, który może wkrótce nadejdzie, bowiem w 2008 roku rozpoczął się obszerny program poświęcony właśnie tej epoce. http://www.museehistoiredefrance.fr

Poniżej kilka zdjęć z Sali Krucjat. Dzieło architekta Frederica Nepveau. Autorzy obrazów to m.in. E. Delacroix, H. Vernet. Aby wzmocnić wrażenie autentyczności, w części centralnej ekspozycji wmontowano sprowadzone z Rodos późnogotyckie, drewniane drzwi ze szpitala zakonu joannitów.

Muzeum historii Francji było wielkim przedsięwzięciem Ludwika Filipa, który czując się spadkobiercą królewskiego rodu Burbonów, darzył szczególną estymą pałac wersalski. Z wielką uwagą obserwował powstawanie muzeum, zlecił wykonanie kilkuset obrazów ilustrujących najważniejsze wydarzenia historyczne dla Francji, sam osobiście odbył ponad 400 wizyt do Wersalu w celu weryfikowania prac wokół muzeum.

„A toutes les gloires de la France” to hasło powołanego do życia przez Ludwika Filipa muzeum. Dziś napis widnieje na pawilonach Dufour i Gabriel, najbardziej wysuniętych częściach zasadniczego pałacu.

Foto: Agnieszka Pawlak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s