Ciepło czyli zimno

Jeśli dziś jest czwartek to pojutrze będę w Lizbonie. Czas mija mi na próbach opanowania podstaw języka portugalskiego z audiokursu – uczę się hiszpańskiego (ale na dość początkowym poziomie), więc może będę miał łatwiej. Wiele słów wygląda bardzo podobnie, ale tylko do czasu, kiedy je usłyszymy… Wymowa jest pewnym wyzwaniem, ale z pełną świadomością możliwości porażki podejmuję je.

Druga rzecz to pewien paradoks… w Mafrze temperatury obecnie wahają się od 3 do 15 stopni na plusie. Ciepło, prawda? Nic bardziej mylnego. Pałac w Mafrze jest nieogrzewany, bo Portugalia to przecież ciepły kraj, więc nie ma potrzeby cokolwiek dogrzewać… Ja będę mieszkał w jednym z pokoi w pałacu. Jadę zatem do ciepłych krajów, ale ponieważ są one uważane za ciepłe, to dlatego może być zimno…Więc niby jest „o calor” a pewnie będzie „o frio”.

Nie martwiąc się tym jednak wracam do mojego audiokursu. Na zdjęciu listopad w Portugalii. W lutym nie będzie przecież gorzej!

3 komentarze do “Ciepło czyli zimno

  1. Z lekką zazdrością patrzę na te Twoje cytrynki… Ja mam okazję przekonać się na własnej skórze, co to jest angielska pogoda… :/ Od wczorajszego wieczora tak wieje, że aż dom się trzeszczy. Na weekend zapowiadają deszczyk, wiaterek i chmurki, prawda, że uroczo?
    A o zimnie to nic nie mów – Anglia nie należy do ciepłych krajów, a z ogrzewaniem pałacu też jest słabo. Po dwóch godzinach tam spędzonych zimno czułam w każdej kości, w najgłębszych zakamarkach każdej komórki… Brrr!

  2. Jak sie przyjrzalam, to wychodzi mi, ze to chyba jednak grejpfruty, czyz tak? 🙂 Tak czy inaczej wygladaja przepysznie… I jeszcze to pekniecie, juz sobie wyobrazam te soczystosc w srodku 🙂
    A u nas dalej wiatr szaleje po budynku, piski, swisty, drgajace nerwowo szyby… Uch, strach sie bac!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s