Latarka w dłoń

Kindernmuseum buduje ofertę edukacyjna nie tylko dla pałacu Schönbrunn lecz także dla Hofburga oraz Hofmobiliendepot (MOBI). Urodziny można urządzać w każdym z tych trzech miejsc, jak na razie widziałam imprezę urodzinową tylko w Schönbrunie, ale na Imagekolejną do Hofburga wpadnę już w najbliższy piątek, ostania czeka mnie w MOBI, lecz dopiero pod koniec stażu.
Ze względu na dość chłodną aurę długie spacery po Wiedniu odkładam na przyszły tydzień, gdy słupek rtęci uniesie się w upragnionym przez zmarźluchów kierunku. Na razie przemieszczam się żwawo między muzeami i wystawami. Mrozy nie odstraszają bynajmniej turystów, którzy korzystają z rozlicznych propozycji kulturalnych ofertowanych przez muzea. W czasie weekendu ja także uzbrojona w latarkę wyruszyłam do Hofburga.

Na schodach czekała służąc cesarzowej Sisi, która pod nieobecność cesarskiej pary zgodziła się oprowadzić po komnatach pałacu przybyłe dzieci i Imagemnie również.  To bardzo miło z jej strony. Obiecywaliśmy, co prawda, nikomu nie mówić o tym spotkaniu, no ale dla upowszechniania rezultatów projektu trzeba trochę poświęcić. Światło w pałacu było zgaszone, a wszyscy oświetlali sobie drogę latarkami. Odkrywanie pałacu w tak tajemniczych okolicznościach sprawiało dzieciom dużo frajdy. Służąca opowiadała o zabiegach kosmetyczny i gimnastycznych jakim codziennie oddaje się Sisi, częstowała ulubionymi cukierkami cesarzowej. Podawała recepturę szamponu, którym Sisi myje raz w miesiącu włosy. No cóż, włosy sięgały cesarzowej do kostek i były bardzo gęste, może więc warto spróbować?

ImageZarówno Hofburg jak i Schönbrunn mają wysoką frekwencja na zajęciach edukacyjnych. Jeśli zaś chodzi o MOBI to już ilość zdarzeń edukacyjnych jest zależna od aktualnej wystawy czasowej. Na ekspozycji stałej odbywają się warsztaty pozłotnicze i zajęcia poświęcone historii higieny, na zakończenie których dzieci własnorecznie wykonują mydła. MOBI czyli Hofmobiliendepot to muzeum prezentujące ogromne zbiory wyposażenia, które służyło do urządzania rozlicznych cesarskich rezydencji. Image W kolekcji MOBI znajdują się meble od czasów Marii Teresy po współczesność, jednak najobszerniej reprezentowany jest tu zespół mebli w stylu bierermeier.

Miłośników biedermeieru spotkać tu może nie lada gratka. Muzeum zachęca do tego, by wypróbować jakie wygodne były wtedy meble. ImageCzując się bardzo zachęcona usiadłam…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s