Podróż do Italii

W sobotę podczas zwiedzania pałacu w Glienicke miałam okazję poznać kolejną koncepcję wystawienniczą SPSG. Pałac, który stanowił spełnienie marzeń o włoskiej willi „na piaskach Marchii” księcia Carla von Preußen, zaprojektował Karl Friedrich Schinkel. Książę udekorował ściany dziedzińca fragmentami antycznych rzeźb, sarkofagów, kolumn i mozaik osobiście przywiezionymi z (11!) podróży do Italii.

DSC_0025

Stiftung Preuβische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg/Fot. Małgorzata Zając

 

Po śmierci księcia w 1883 r. jego spadkobiercy niemal od razu sprzedali wyposażenie pałacu. Podczas II wojny światowej w pałacu mieścił się lazaret, następnie kasyno i ośrodek dla sportowców. Dopiero w 1978 r. pałac udostępniono jako muzeum. Z dawnego wyposażenia niewiele się zachowało, niewiele również wiadomo o historycznej aranżacji wnętrz. Z tego powodu zdecydowano się na rekonstrukcję pomieszczeń „w stylu Schinkla”: nieduże, ale wygodne pokoje, intensywne kolory ścian, jasne podłogi i ciemne meble – całość klarowna i elegancka.

DSC_0010

Stiftung Preuβische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg/Fot. Małgorzata Zając

 

Osoba zleceniodawcy – Carla von Preußen znajduje się na drugim planie: jako trzeci syn Fyderyka Wilhelma III nie miał on szans na sukcesję tronu i nie odegrał znaczącej roli w historii Prus. Pokoje wyposażone są obiektami niegdyś należącymi do księcia (przechowywanymi w Glienicke lub w nieistniejącym już pałacu w Berlinie) lub pochodzącymi z epoki, nie mającymi potwierdzenia w źródłach jako własność Carla.

Po pałacu zostałam, sama jedna, oprowadzona przez przewodnika. Taki luksus można sobie zapewnić kupując bilet w kasie – zarówno bez jak i z oprowadzaniem wstęp kosztuje tyle samo. Ale na to można sobie pozwolić tylko w mniejszych pałacach …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s