Trochę z innej beczki …

Tym razem podzielę się z Wami wiedzą na temat wersalskiej biblioteki pracowniczej. Koordynatorem biblioteki jest Marie-Pascale Martin, jednocześnie pełniąca funkcję kierownika wydziału polityki kadrowej i czasu pracy. W bibliotece pracuje jedna osoba. Jest to niedosłyszący Pan, którego  zatrudnienie jest efektem ustawowego zobowiązku zatrudniania przez Wersal osób niepełnosprawnych. W zbiorach bibliotecznych możemy znaleźć przede wszystkim powieści, książki fabularne, podręczniki do nauki języków obcych, perodyki, komiksy oraz filmy DVD i VHS. Nie są to zatem materiały związane z pracą zawodową, lecz bardziej z umilaniem czasu wolnego i rozrywką. Każdy pracownik może wypożyczyć publikacje papierowe na okres 3 tygodni, a filmy na 2  tygodnie. Wersal przeznacza na rozwój biblioteki budżet 10.000 EURO rocznie.

IMG_1104IMG_1105

Jako, że wersalski DZZL współpracuje aktywnie w działem informatycznym, umówiłam się na spotkanie z Julienem Mercey, który zajmuje w Wersalu stanowisko zastępcy kierownika Działu IT. Zespół IT tworzą pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz pracownicy firmy zewnętrznej. W sumie mamy tu do czynienia z czterema pracownikami insourcingu oraz pięcioma pracownikami outsourcingu. W związku z tym, że w Wersalu jest bardzo duża liczba użytkowników komputerów oraz systemów informatycznych, Wersal dysponuje call center, którego pracownicy odbierają zgłoszenia awarii i problemów technicznych, a następnie przekazują informacje odpowiedniemu informatykowi. Moim głównym celem podczas tego spotkania było przyjrzenie się systemowi rejestracji czasu pracy. Nie poznałam oczywiście jego wszystkich aspektów, ale moją uwagę zwrócił przede wszystkim fakt dostępu każdego pracownika Wersalu do systemu czasu pracy. Dzięki takiej organizacji każdy ma możliwość indywidualnego monitorowania swojego czasu pracy. W mojej opinii, jako pracownika odpowiedzialnego za kwestie czasu pracy oraz jego rozliczanie w Wilanowie, jest to bardzo racjonalne rozwiązanie.

DSC02631

Postanowiłam poruszyć w Wersalu także wątek stażów i praktyk. W samym dziale HR  w chwili obecnej jest na stażu pięć dziewcząt. Są to studentki III roku studiów o profilu zarządzania zasobami ludzkimi. Dla każdej z nich praktyki mają charakter obligatoryjny i wynikają z programu studiów. Dziewczyny trafiły do Wersalu w drodze standardowej rekrutacji i udało im się podpisać umowę na okres od czterech do sześciu miesięcy. Piszę o czasie trwania stażu dziewczyn w kategoriach sukcesu, ponieważ pracodawca jest prawnie zobligowany do płacenia wynagrodzenia za staż trwający co najmniej trzy miesiące. Staże i praktyki trwające krócej odbywają się najczęściej nieodpłatnie. Smutne, że w Wersalu, podobnie jak w Wilanowie, zatrudnienie jest całkowicie wstrzymane i dziewczyny po stażu, chociaż wdrożone już w wersalski charakter i organizację pracy, będą musiały szukać sobie nowego zajęcia, a przede wszystkim źródła utrzymania.

DSC02636

Na koniec, w ramach zdobywania na stażu wiedzy i doświadczeń w dziedzinie kultury, pochwalę się moją wyprawą do Muzeum Luwr. Wszystkim zwiedzającym Paryż serdecznie polecam zwiedzanie tego muzeum. Francuzi stworzyli tam niesamowitą kolekcję. Trzeba się jednka nastawić na kilka godzin zwiedzania oraz ból nóg i kręgosłupa, ponieważ obiekt jest bardzo duży.

IMG_1132IMG_1142

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s