Było miło ….,ale się skończyło

Na koniec mojej przygody w Wersalu udało mi się jeszcze podzielić zdobytą wiedzą i doświadczeniem w zakresie bardzo trudnego tematu, jakim jest czas pracy. Szefem trzyosobowego zespołu, który zajmuje się wszelkimi sprawami związanymi z czasem pracy pracowników Wersalu jest z Dominique Tourrette. Z nim to właśnie omawialiśmy zagadnienia norm czasu pracy, harmonogramów (w Wersalu obowiązuje obecnie 120 harmonogramów czasu pracy), godzin nadliczbowych czy dyżurów. Zostało mi zaprezentowane działanie informatycznego systemu ewidencji czasu pracy Hordyplan, który został stosunkowo niedawno wdrożony w Wersalu. Obowiązkiem każdego pracownika jest dokonać czterech logowań dziennie, ze względu na przerwę lunchową, która minimalnie powinna trwać 1h 15min. Podobnie jak w Polsce, również we Francji czas pracy jest regulowany przez Kodeks Pracy, ustawy i regulacje wewnętrzne instytucji. Podstawowa różnica dotyczy przede wszystkim min. tygodniowej normy czasu pracy, która we Francji stanowi 35h, a w Polsce 40h. Nadmienię jeszcze, że w Polsce urlop wypoczykowy trwa 26 dni, tymczasem we Francji 32 dni.

IMG_1148

Ostatni dni stażu w Wersalu wiązały się też dla mnie z bardzo przyjemnymi spotkaniami z pracownikami Wersalu. Otrzymaliśmy zaproszenie na lunch od Celiny Delmar, która ugościła nas serami i bagietkami w swoim nowo otwartym biurze zlokalizowanym w samym ogrodzie Wersalu. Deszczowy dzień ogrzewał kominek.

IMG_1127

Ostatniego dnia uczestniczylam w specjalnie dla mnie zorganizowanym lunchu w tradycyjnej francuskiej restauracji. Ja w ramach rewanżu obdarowałam dziewczyny z pokoju drobiazgami z Polski oraz publikacjami wilanowskimi.

IMG_1152

Największa furorę zrobiła jednak chustka z góralskim wzorem, którą kupiłam specjalnie dla mojej tutorki – Audrey.

IMG_1149

Dzień powrotu był bardzo miły i słoneczny, ale zarazem refleksyjny. Nie podejrzawałam, że tak się przyzwyczaję do Wersalu i jego mieszkańców.

\DSC03200

Na koniec widok na wieżę Eiffel ze skarpy w Parku Saint-Cloud nad brzegiem Sekwany, w okolicach którego mieszkałam.

IMG_1106IMG_1109

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s