Tekstylne zainteresowanie

Trzeba przyznać, że bardzo ucieszyło mnie zaciekawienie, zadowolenie, zdumienie jakie dostrzegłam w oczach jednego z kustoszy (Frederic Lacaille) na widok Wilanowskiego Informatora Konserwatorskiego  i jednoczesne stwierdzenie, że ta publikacja wraz z mymi wcześniejszymi opowieściami o pracach podejmowanych w Wilanowie – sprawiają, że ma On ochotę przyjechać do nas   :o). Pokazałam między innymi artykuł poświęcony badaniom welurowych tkanin ściennych. Żałuję, że nie mogłam zabrać ze sobą najnowszego numeru WIK 2013 w całości poświęconego tkaninom dekorującym wnętrza w naszym pałacu: ich konserwacji i rekonstrukcji (publikacja ukaże się wkrótce).

Zdjęcie0350

Dzięki symbolicznej aranżacji w sypialni Ludwika XVI – zwiedzający mają pewne wyobrażenie co do wielkości i usytuowania królewskiego łoża…

Już pierwszego dnia podczas posiłku w cantine usłyszałam rozmowę historyków sztuki – kustoszy (conservateurs) dotyczącą rekonstrukcji tkanin; później przechodząc przez pałacowe wnętrza zainteresowała mnie aranżacja-makieta łoża w sypialni Ludwika XVI: na stelażu odpowiadającym wielkością nieistniejącemu łożu – udrapowany został biały materiał (naśladujący zasłonę chroniącą przed kurzem bogate tkaniny łoża); stojące wokół taborety pokryte są również białymi pokrowcami. Dobry pomysł na aranżację sypialni jeśli nie zachowało się łoże, ani zdobiące go tkaniny :o)

W czasie kolejnego posiłku w cantine odważyłam się  wtrącić do rozmowy i opowiedzieć o wilanowskich zmaganiach z rekonstrukcją łoża w Sypialni Króla. O wątpliwościach czy należy rekonstruować łoże skoro nie mamy wystarczających materiałów porównawczych i o tym jak ostatecznie podjęta została decyzja by w Sypialni Króla postawić rekonstrukcję łoża paradnego z XVIII wieku, z zaznaczeniem, że nie jest to łoże króla Jana III. Wspomniałam też, że ze względu na zły stan zachowania jedwabnych welurów ściennych podjęto decyzję o pracach konserwatorskich i zabezpieczeniu tkanin w magazynie  oraz wiernej rekonstrukcji, która miała zastąpić na ekspozycji tkaniny oryginalne.
Moi rozmówcy zainteresowani tym kto wykonał dla nas rekonstrukcje ze zdumieniem odkryli, że część tkanin została zrekonstruowana we Francji, przez tkacza, którego nie znali.

Dowiedziałam się przy okazji, że atrapa łoża w sypialni Ludwika XVI zostanie zastąpiona rekonstrukcją.  Przyczynkiem do podjęcia tej decyzji był dar…   drewniany, złocony pelikan.  Jeśli dobrze zrozumiałam – w opisach łoża Ludwika XVI pojawia się pelikan – prawdopodobnie mógł znajdować się w zwieńczeniu łoża (na gzymsie baldachimu?).   Obecnie trwają poszukiwania ikonograficzne i dyskusje między kustoszami – jak owo łoże, jego dekoracja snycerska miałoby wyglądać,  jakie tkaniny winny je dekorować, kto je wykona itd.  Stąd też żywe zainteresowanie wilanowskimi doświadczeniami w tym zakresie.

Przy okazji tkanin, które należy chronić od światła…
Francuzi, jak cenne tkaniny :o)  ,  chronią się przed światłem…   Nie znającym problemu już wyjaśniam… Francuzi zwykli w sypialniach zamykać okiennice na noc. Czasami okiennice są zewnętrzne – wtedy można ewentualnie pozostawić uchylone okno. Zdarzają się też systemy jednocześnie zamykające wewnętrzne okiennice wraz z oknem. I taki oto system mam w sypialni. Chcąc ochronić się przed hałasem ruchliwej ulicy (bardziej niż przed światłem poranka) – pierwszej nocy zamknęłam okno i okiennice… Niestety człowiek przyzwyczajony do świeżego powietrza i światła wpadającego rankiem przez okno – czyli ja – nie mógł spać spokojnie… Cóż trzeba mi było zaopatrzyć się w zatyczki do uszu.
Tymczasem nasi znajomi stażyści podczas pobytu w Polsce cierpieli z powodu braku okiennic – nie mogli zasnąć w pomieszczeniu zalanym światłem latarni, budził ich pierwszy promień słońca o poranku…  Bądźmy mili dla gości – Francuzom zapewnijmy chociaż grube zasłony. Takich przyzwyczajeń nie da się zmienić z dnia na dzień. A odpoczynek – ważna rzecz!
Oto okiennice w Wersalu, w pałacu i w innych budynkach w mieście:

IMG_5952

Złocone okiennice z sypialni

IMG_5953

Białe okiennice z jadalni (tu nie powinnno być złoceń)

IMG_5957

Nierówne tafle szklane

IMG_5668  IMG_5961 IMG_5958 IF

Wieczorem (zanim przymknę okiennice i sięgnę po zatyczki do uszu) – odpoczywam w królewskich ogrodach… tam (jak również we wnętrzach pałacowych) co roku eksponowane są dzieła innego współczesnego artysty. W tym sezonie – Giuseppe Penone. Oczywiście obiektom tym towarzyszy wiele dyskusji… Ja znajduję dużą przyjemność w przyglądaniu się ich materii. W promieniach zachodzącego słońca wyglądają wyjątkowo pięknie …

IMG_5897IMG_5899IMG_5900IMG_5901IMG_5902

IMG_7690Innym razem wieczór spędzam w Paryżu przysłuchując się francuskim prelekcjom rodaków…

Miejmy nadzieję, że w ramach współpracy między naszymi instytucjami portrety naszego króla z kolekcji francuskiej będą miały okazję ‚odwiedzić’ nasz kraj i zaczerpnąć nieco wilanowskiego powietrza …

Dobranoc!

IMG_5960

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s