Żyrandole, żyrandole

Przyjemności, a wiec poznawanie kolekcji i założeń pałacowych, coraz bardziej będą przeplatać się z pracą, która ma być zrobiona w trakcie mojego pobytu. Od poniedziałku, wraz z Natalią i Gretą – również stażystką fundacji inwentaryzujemy VIII wieczny żyrandol. Pierwszy etap polega na przygotowaniu odrysów kształtów wszystkich szkieł zawieszonych na żyrandolu.
inwentaryzacja
Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg/Fot: J. Paprocka Gajek
Staną się one podstawą do ich rozpoznania w katalogu form szkieł kryształowych. Następnie przygotowany zostanie kompletny zestaw użytych szkieł. Co ciekawe, szkła współczesne – zamawiane w Czechach, którymi uzupełniane są niektóre żyrandole, są na życzenie Fundacji sygnowane przez wykonawców, tak aby łatwo je było rozróżnić od szkieł oryginalnych. Każde z wiszących szkieł zabezpieczone jest na czas transportów i poza ekspozycją w specjalnych skarpetkach, które chronią je przed obstukiwaniem. To bardzo dobry pomysł.
szkla w skarpetkach
Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg/Fot: J. Paprocka Gajek
Wcześniej udało nam się wygospodarować czas na krótki pobyt w magazynie oświetlenia historycznego. Przestrzeń ta znajduje się na trzecim piętrze New Palace i gromadzi różne kolekcje. Lokalizacja oraz stan techniczny pomieszczeń oczekujących na remonty dachów sprawiają, że wszyscy z utęsknieniem marzą, o rozpoczęciu budowy nowego magazynu zbiorów. Wg aktualnych ustaleń, będzie on zlokalizowany w pobliżu głównego dworca kolejowego w Poczdamie. W obecnym miejscu, w razie nagłych zdarzeń losowych, nie ma mowy o sprawnej ewakuacji zbiorów. W zwiedzanym magazynie przechowywane są posortowane szkła, których pochodzenie nie jest do końca pewne, oraz dziesiątki – o ile nie setki fragmentów żyrandoli i lamp oczekujących na rekonstrukcję.
magazyn
Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg/Fot: J. Paprocka Gajek
W dawnych budynkach stajni, obok New Palace znajdują się pomieszczenia warsztatu elektycznego. Warsztat ten istnieje w tym miejscu od końca XIX wieku. To tu przechowywana jest kolejna część elementów oświetleniowych z historycznej kolekcji. Najciekawsze to zachowane oryginalne, dekoracyjne osłony na pręty dźwigające stare żyrandole. Mogą być one wzorem dla naszych osłon do żyrandoli w Białej Sali, do których wciąż brakuje materiałów porównawczych.
prety2Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg/Fot: J. Paprocka Gajek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s