O projekcie

Projekt Muzeum Pałacu w Wilanowie „Wymiana doświadczeń w Europie – wspomaganie mobilności profesjonalistów z muzeów-rezydencji” dofinansowany z programu Leonardo da Vinci został pomyślany jako cykl miesięcznych staży zawodowych realizowanych w partnerskich instytucjach z całej Europy.

Istotną rolę w projekcie odgrywa dotychczasowa współpraca między instytucjami sprawującymi pieczę nad najbardziej prestiżowymi muzeami pałacowymi w Europie, które w 2001 r. połączyły się, by stworzyć Stowarzyszenie Europejskich Rezydencji Królewskich (Association of European Royal Residences – ARRE). Stowarzyszenie umożliwia wspólną pracę i dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem na temat konserwacji zabytków oraz popularyzacji bogatego dziedzictwa kulturowego, co przynosi korzyści milionom zwiedzających każdego roku. Muzeum Pałacu w Wilanowie nie tylko wysyła stażystów do partnerskich rezydencji, ale także gościli stażystów z europejskich rezydencji królewskich.

Leonardo w Wilanowie 2013 r.

Przed nami kolejna odsłona współpracy między królewskimi rezydencjami Europy!

W okresie od kwietnia do lipca 2013 r. z możliwości kształcenia poprzez staże w partnerskich rezydencjach skorzysta ośmioro etatowych pracowników Muzeum Pałacu w Wilanowie z działów: Rozwoju, Edukacji, Sztuki, Konserwacji i Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Celem projektu jest porównanie praktyk i standardów muzealnych oraz wzmocnienie współpracy międzynarodowej. Mamy nadzieję, że trwałym rezultatem projektu będzie nie tylko podniesienie kompetencji zawodowych pracowników muzeum, ale także zwiększenie atrakcyjności wystaw i wydarzeń organizowanych dla wilanowskiej publiczności.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”

Leonardo w Wilanowie 2010-2012 r.

W pierwszym projekcie „Wymiana doświadczeń w Europie – wspomaganie mobilności profesjonalistów z muzeów-rezydencji” zrealizowanym w latach 2010-2012 wzięło udział ośmioro etatowych pracowników muzeum z działów: Edukacji, Rozwoju, Sztuki, Konserwacji. Specyficzne cechy poszczególnych instytucji zagwarantowały, że staże były pożyteczne zarówno dla uczestników, instytucji, środowiska muzealników a także muzealnej publiczności.

Program LEONARDO DA VINCI

Program Leonardo da Vinci jest częścią nowego programu edukacyjnego Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme). Program ma na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Program Leonardo da Vinci promuje innowacyjne podejścia do edukacji i doskonalenia zawodowego, w taki sposób, aby systemy kształcenia jak najpełniej odpowiadały potrzebom rynku pracy. Program Leonardo da Vinci wspiera także mobilność pracowników na europejskim rynku pracy, aby absolwenci i pracownicy zdobywali nowe kwalifikacje w czasie staży i praktyk zawodowych oraz doskonalili swoje umiejętności według nowoczesnych standardów. Niezwykle ważne jest przy tym kształtowanie otwartości i wrażliwości międzykulturowej, nauka języków obcych oraz umiejętności adaptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich.
(ze strony www.leonardo.org.pl)

logo_Program_LLP_PL

1 komentarz do “O projekcie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s