Partnerzy

Muzeum Pałac w Wilanowie (Warszawa, Polska)

Muzeum Pałac w Wilanowie (MPW) jest państwową instytucją kultury zatrudniającą 146 stałych pracowników i prowadzącą działania z zakresu ochrony, udostępniania, dokumentacji i popularyzacji zbiorów sztuki, dziedzictwa narodowego. Po II wojnie światowej MPW stanowiło oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, od 1995 r. jest samodzielną instytucją podległą Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum mieści się w barokowym pałacu, rezydencji Jana III Sobieskiego. Jest to najstarsze w Polsce muzeum sztuki założone w 1805 r. Od wielu lat MPW nagradzane jest za wkład w rozwój ochrony środowiska i zabytków oraz innowacyjność w zakresie konserwacji, edukacji, działalności wystawienniczej i naukowej (nagrody MKiDN Sybilla za: restaurację fasad pałacowych, e-learning, wystawę „Wazy greckie…”, międzynarodową konferencję naukową „Baroque villa…”). Funkcjonowanie MPW opiera się na nowoczesnym w obszarze muzealnictwa w Polsce systemie pracy zadaniowej. Od czerwca 2006 r. MPW jest członkiem Association des Résidences Royales Européennes, sieci instytucji kulturalnych zarządzających rezydencjami królewskimi w Austrii, Belgii, Danii, Hiszpanii, Holandii, Francji, Niemczech, Portugalii, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i we Włoszech. Celem ARRE jest budowanie partnerstwa w procesie realizacji wspólnych projektów kulturalnych. Reprezentanci MPW uczestniczą w konferencjach i warsztatach ARRE, podczas których wymienia się praktyczne rozwiązania i efekty badań naukowych.

*

Wersal (Paryż, Francja)

Rezydencja królewska w Wersalu (EPV) jest instytucją administracji państwowej podległą bezpośrednio ministrowi kultury. Obszar jej działalności jest bardzo rozległy: przechowywanie, ochrona, konserwacja i eksponowanie narodowych dóbr kultury będących w posiadaniu pałacu wersalskiego i Trianon. Celem działalności EPV jest podnoszenie wartości kolekcji narodowych tak, by zapewnić dostęp do nich jak najszerszej publiczności, zwiększyć liczbę zwiedzających, stworzyć i wypromować programy edukacyjne, zaplanować działania zapewniające wszystkim równy dostęp do kultury i wiedzy. EPV zatrudnia 900 pracowników, w tym konserwatorów kolekcji i restauratorów (ogrodnicy, konserwatorzy dzieł sztuki t, pracownicy techniczni etc.), specjalistów z zakresu konserwacji prewencyjnej, pracowników naukowych prowadzących badania nad kolekcją i dziedzictwem (naukowcy, kuratorzy, archiwiści etc.), kuratorów wystaw i osób odpowiedzialnych za realizację wydarzeń kulturalnych. EPV ma ogromne doświadczenie w organizacji międzynarodowych wystaw czasowych (sprawdzone systemy zarządzania i organizacji) cieszących się dużym uznaniem specjalistów i zainteresowaniem publiczności (m.in. wystawa „Ludwik XIV, człowiek i władca” 2009/2010). EPV jest członkiem ARRE.

*

Stiftung Preussische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg (Poczdam i Berlin, Niemcy)

Stiftung Preussische Schlösser und Gärten (SPSG) to organizacja państwowa finansowana ze środków państwowych, funduszy regionalnych Brandenburgii i Berlina oraz własnych zysków. SPSG jest odpowiedzialna za zarządzanie ponad 300 budynkami, z których 35 jest stale otwartych dla zwiedzających, jak również nadzorowanie ponad 700 ha parku. Głównym zadaniem SPSG jest ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego związanego nierozerwalnie ze sztuką i ogrodami historycznymi. Instytucja dba o powiększanie zbiorów, udostępnianie kolekcji zwiedzającym, badanie i dokumentowanie dziedzictwa kulturowego oraz tworzenie pozytywnych relacji z społecznością lokalną. SPSG prowadzi projekty owocujące krajowymi i międzynarodowymi konferencjami (m.in. „Pruskie ogrody w Europie – 300 lat historii ogrodów”) i wystawami (np. „Władza i przyjaźń. Berlin – St. Petersburg 1800–1860”); a od 2003 r.  systematyczne badania proweniencyjne oraz badania dokumentujące straty wojenne. Intensywna działalność wydawnicza instytucji obejmuje katalogi wystaw oraz zbiorów, publikacje dotyczące kolekcji muzealiów, konserwacji i sztuki ogrodowej. W  ogrodach SPSG organizowane są liczne wydarzenia kulturalne: spektakle, zajęcia edukacyjne dla rodzin, oprowadzania tematyczne. Fundacja oferuje szeroki zakres stanowisk z wieloma specjalizacjami, dając możliwość dalszej edukacji i rozwoju kompetencji pracownikom z muzeów-rezydencji. SPSG jest członkiem ARRE

*

Schoenbrunn (Wiedeń, Austria)

Schloß Schönbrunn Kultur- & Betriebsges.m.b.H. (SKB)  jest wiodącą austriacką instytucją kultury obejmującą: Pałac Schönbrunn, Apartamenty Cesarskie, Muzeum Sisi i Cesarską Kolekcję Sreber (Hofburg) oraz Cesarską Kolekcję Mebli.

Celem SKB jest ochrona i konserwacja zabytków, a także promocja kultury i turystyki, co wynika ze statusu Pałacu Schönbrunn (światowe dziedzictwo kultury). Personel SKB stanowi 185 osób zatrudnionych w sektorach: administracji, marketingu i sprzedaży, zarządzania jakością, księgowości, sklepów, dokumentacji, IT oraz obsługi klienta.

W ramach działań edukacyjnych instytucja wyodrębniła oddzielny dział, tzw. Kindermuseum, zajmujący się zarówno obsługą grup szkolnych (spotkania muzealne, zwiedzanie apartamentów cesarskich), jak i prowadzeniem warsztatów rodzinnych, a także programów edukacyjnych dla rodzin. Programy edukacyjne rezydencji w Schönbrunn dostosowane są nie tylko do potrzeb grup krajowych, ale także do dzieci i młodzieży z innych krajów UE. Zajęcia edukacyjne prowadzone są również w języku angielskim, a materiały dostosowano do odbiorców reprezentujących odmienną świadomość kulturową i historyczną. SKB jest członkiem ARRE.

*

Hampton Court (Londyn, Wielka Brytania)

Historyczne Pałace Królewskie (Historic Royal Palaces, HRP) to instytucja założona w 1998 r. w celu zachowania i ochrony zabytkowych budynków i pałacu wraz z ich wyposażeniem oraz terenami i ogrodami, takimi jak: Hampton Court Palace, Tower of London, Kensington Palace, Banqueting House and Kew Palace. HRP została powołana edyktem królewskim i posiada status organizacji charytatywnej. Nie jest finansowana z budżetu państwa ani Korony. Pałace należące do HRP są własnością królowej brytyjskiej. Celem HRP jest wspieranie osób zainteresowanych poznaniem historii ww. pałaców. W ostatnich latach HRP wdrożyło szereg projektów z zakresu konserwacji architektury i ogrodów, restauracji historycznych wnętrz, wystawiennictwa i edukacji, z uwzględnieniem edukacji osób ze specjalnymi potrzebami. HRP posiada Dział Komunikacji zajmujący się obsługą publiczności i upowszechnianiem wiedzy historycznej. Pracownicy HRP posiadają szerokie doświadczenie w zakresie organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, a także wykorzystania rekonstrukcji historycznych w upowszechnianiu wiedzy o kulturze europejskiej. HRP rozwija platformę zwaną Access Panels, która służy współpracy specjalistów z wielu dziedzin i osób z różnymi dysfunkcjami w zakresie dalszego przystosowania zarówno programów edukacyjnych i komunikacyjnych, jak i niwelowania istniejących trudności. HRP jest członkiem ARRE.

*

Pałac Narodowy w Mafrze (Mafra, Portugalia)

Palácio Nacional de Mafra (PNM) to późnobarokowe, XVIII-wieczne założenie rezydencjonalno-klasztorne łączące rezydencję królewską, pomieszczenia klasztorne z ogromną XVIII-wieczną biblioteką (ok. 40 tys. pozycji) i kościołem. Jest to największy pod względem powierzchni obiekt zabytkowy całego Półwyspu Iberyjskiego i pierwsza rezydencja królewska otwarta dla publiczności w Portugalii po upadku monarchii. Instytucja zatrudnia 32 osoby stałego personelu i podlega ministerstwu kultury Portugalii, od 2009 r. jest członkiem ARRE. Instytucja prowadzi działania w zakresie konserwacji, edukacji, dokumentacji i opracowania kolekcji oraz prowadzi działalność naukową, a także organizuje imprezy kulturalne i wystawy czasowe. Ma szerokie doświadczenie we współpracy międzynarodowej (m.in. organizacja szczytu UE – Rosja w 2007 r.). W zakresie edukacji PNM dostosowuje ofertę do zróżnicowanych grup odbiorców o specyficznych potrzebach i zainteresowaniach (przedszkola, szkoły, studenci, profesorowie, dzieci, rodziny). Ponadto organizuje koncerty (m.in. muzyki organowej), spektakle i przedstawienia teatralne, w tym spektakl oparty na powieści portugalskiego noblisty José Saramago (Memorial do Convento, pol. Baltazar i Blimunda). PNM organizuje również wystawy czasowe. Istotną częścią działalności są badania nad codziennym życiem dworu królewskiego i klasztoru prowadzone w oparciu o bogatą kolekcję sztuki i zachowane wnętrza, m.in. szpitala klasztornego. Instytucja oferuje szeroką gamę wydawnictw i produktów skierowanych do turystów (współpracuje z zawodowymi projektantami), związanych zarówno z ekspozycją stałą, jak i wydarzeniami czasowymi.

*

Rosenborg (Kopenhaga, Dania)

De Danske Kongers Kronologiske saml Rosenborg Slot (DKR) to historyczna rezydencja królów Danii z kolekcją dzieł sztuki i regaliami gromadzonymi od XVII w. oraz historycznymi dekoracjami wnętrz z XVII–XIX w. Rezydencja powstała w XVII w., wielokrotnie przekształcana i rozbudowywana pełniła rolę jednej z królewskich siedzib do początku XIX w. Od początku XIX w. jest otwarta dla publiczności jako muzeum. Instytucja zarządzana jest przez Duński Dwór Królewski. Ze względu na rangę zbiorów i historyczny charakter wnętrz jest to jedno z najważniejszych muzeów duńskich, członek ARRE. Misją instytucji jest gromadzenie, zachowanie i konserwacja ważnych obiektów duńskiej kultury i historii dla dobra publicznego, zarówno dla szerokiej publiczności, jak i badań naukowych. Kluczową rolę w rozwoju działalności instytucji, poza badaniami własnymi, zajmuje międzynarodowa współpraca i wymiana doświadczeń. W latach 2007–2008 DKR nawiązał współpracę z EPV przy przygotowywaniu wystawy „Srebro baroku”. W latach 2009–2010 we współpracy z Gruenes Gewoelbe przygotował wystawę „Wiara, władza, miłość. Dania/Saksonia 1548–1709” poświęconą związkom dynastycznym, politycznym i artystycznym pomiędzy Danią a Saksonią, zbierającą najcenniejsze obiekty ze zbiorów obydwu muzeów, w tym duńskie i saksońskie regalia. W ramach stowarzyszenia nadbałtyckich zamków i muzeów DKR współpracuje na arenie międzynarodowej z 35 muzeami z 9 państw.

4 komentarze do “Partnerzy

 1. Hey there just wanted to give you a brief heads
  up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure
  why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results. twitter profile, Tangela, have more Supporters in Twitter
  twitter marketing and marketing, buying twitter followers

 2. Jusst want to ssay your article is as astonishing.
  The clearness in your post is just cool aand i can assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 3. Normally I don’t learn post on blogs, but I would like
  to say that this write-up very forced me to check out and do it!

  Your writing style has been amazed me. Thank you,
  quite nice article. getting facebook prefers, buy facebook likes cheap currently
  Totally free to help facebook like, we can enable you to!

  getting facebook loves, how to get facebook likes now
  get more likes on facebook Absolutely no Username and password
  and Not having Next.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s